Księgowy Księgowy
204
BLOG

Przywitanie się z salonem24

Księgowy Księgowy Polityka Obserwuj notkę 2

Dzień dobry salonowicze stali i sporadyczni.

Wreszcie postanowiłem dołaczyć do Szacownego Grona.  Trochę pomysłów kłębi się w głowie, zatem poprzestawanie na czytelnictwie przestało mnie już  satysfakcjonować.  Dzieje się tyle wokół, że trudno zmilczeć. Zatem powoli będę rozkręcał tego bloga. Proszę o odrobinę życzliwości bądź zwykłej wyrozumiałości dla nowicjusza. Idea bloga chodziła mi po głowie od jakiegoś czasu, ale dopiero pewna lawina zdarzeń wręcz wymusiła na mnie otwarcie  Kroniki państwa upadłego.  Mam nadzieję, że stworzę jakąś niszę, choć może podobny pomysł już ktoś eksploruje. Ale, jako żywo, trudno znać 100 proc. blogosfery.

Kronika państwa upadłego.

Słowa "kronika" tłumaczyć nie  muszę, ale dlaczego "państwo upadłe"? 

Za en.wikipedia.org: "Określenie to jest często stosowane przez politycznych komentatorów i dziennikarzy dla opisania państwa, którego instytucje nie spełniają podstawowych obowiązków suwerennej władzy." W skrajnym przypadku chodzi o utratę fizycznej kontroli nad własnym terytorium lub weberowskiej "legitymacji dla monopolistycznej pozycji  w zakresie używania przymusu fizycznego na swym terytorium". Wstępne stadia choroby powodują, że instytucje państwa zatracają lub po prostu brak im zdolności do zapewnienia zasadniczych usług publicznych (w zakresie wymiaru sprawiedliwości, infrastruktury, edukacji, służby zdrowia, odpowiedniej jakości obsługi petenta w urzędach wszelkich szczebli).  Organa władzy drąży erozja skutkująca niemożnością wypracowywania i podejmowania  kolektywnych decyzji w zakresie stanowienia dobrego prawa. Państwo upadłe cechuje się wysokim poziomem korupcji i innych form przestępczości kryminalnej. Oznaką zapadania na tę chorobę są również łatwe do wykrycia i zmierzenia strumienie emigracji w formie tymczasowej - zarobkowej i ostatecznej.  Rażąca nieefektywność w zakresie wypełniania podstawowych funkcji jest pierwszą oznaką pozwalającą na stwierdzenie, że mamy do czynienia z państwem upadłym. 

Określenie to robi w ostatnich latach oszałamiającą karierę. Posługuje się nim Wspólnota Wywiadowcza USA (Intelligence Community, IC).  Na kartach Narodowej Strategii Wywiadowczej (National Intelligence Strategy, NIS) państwa upadłe zostały scharakteryzowane jako druga wedle ważności kategoria zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Ufamy fachowcom?

Od 2005 r. amerykański think-tank Found for Peace wraz z prestoiżowym magazynem "Foreign Policy" ("Polityka Zagraniczna") sporządzają i ogłaszają doroczny Indeks Państw Upadłych (Failed States Index, FSI) w oparciu o kryterium 12 czynników - czterech społecznych, dwóch ekonomicznych i sześciu politycznych. W rankinkgu z 2009 r. Rzeczpospolita Polska znalazła się na 142. pozycji wśród 177 sklasyfikowanych państw,  plasując się obok unijnych sąsiadów i Stanów Zjednoczonych (159) w gronie określanym jako "Moderate States"  - państwa na średnim/umiarkowanym poziomie. Oczywiście, im bliżej czuba, im wyższa pozycja w rankingu, tym jakość państwa oceniana jest gorzej.  Listę otwiera grupa państw w stanie alarmowym (Alert States). Niezaszczytny nr 1 przypadł Somalii, za którą są Zimbabwe (2), Sudan (3) i Czad (4). Dwa państwa graniczące z RP - Białoruś (66) i Rosja (71) - zostały zakwalifikowane do kategorii państw w stanie ostrzegawczym (Warning). Z kolei chlubne trzy ostatnie lokaty w rankingu okupują, (a jakże - nie inaczej!) państwa skandynawskie: Szwecja (175), Finlandia (176) i Norwegia (177), zamykąjąc grupę państw zrónoważonych (Sustainable States). 

Czy zatem my Polacy, obywatele państwa nazwanego średniakiem, umieszczonego w FSI nieopodal USA mamy powody do radości, czy raczej do  trwogi?

Tytuł mojego bloga zawiera intencję regularnego i konsekwentnego dowodzenia tezy, że coraz częstsze symptomy wskazują na zdegenerowany charakter państwa polskiego. Zapełnię Kronikę opisami wydarzeń ilustrujących proces upadłości.  

 

 

 

Księgowy
O mnie Księgowy

Mówią, że jestem złośliwy. A ja po prostu nie mogę zapanować nad wadą szczerego wyrażania myśli.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka